ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕРКОМ ПРОФСПІЛКИ ВУГІЛЬНИКІВ: П’ЯТИРІЧЧЯ ПЛІДНОЇ РОБОТИ
13.02.2025 22:08
11 лютого в актовій залі «Павлоградвугілля» відбулась XVII звітно-виборча конференція Дніпропетровської територіальної організації Профспілки вугільників. Розглянуто підсумки роботи за минуле п’ятиріччя.
В роботі конференції взяли участь голова ЦК Профспілки працівників вугільної промисловості України Андрій Зимін, голова Дніпропетровського облпрофоб’єднання Анатолій Яловий, менеджер щодо взаємодії з профспілковими організаціями «ДТЕК Енерго» Олександр Туров, головний виконавчий директор ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» Сергій Воронін.
Зі звітною доповіддю виступив Голова теркому Профспілки вугільників Сергій Юнак. Свій виступ він почав з головного на сьогоднішній день - допомоги нашої профспілки Збройним Силам України для наближення Перемоги над ворогом. До речі, на конференції був присутній представник військових, який висловив подяку теркому за постійну допомогу ЗСУ. А робиться в цьому плані дійсно чимало.
З перших днів війни терком та первинні профспілкові організації разом з адміністраціями шахтоуправлінь та філій надавали і надають допомогу ЗСУ, а також безпосередньо воїнам, які були призвані до армії з шахтарських колективів. Допомога надавалась матеріалами та інвентарем для будівництва та господарських робіт, у придбанні продуктів харчування і військової амуніції, а також тепловізорів, оптичних прицілів, медикаментів та багато іншого. На шахтах налагодили виробництво бронежилетів, виготовлялися буржуйки та доставлялися на передову.
«У березні 2022 року, - зазначив Сергій Юнак, - наша профспілкова організація звернулася до наших друзів із Національної спілки шахтарів Великої Британії та народу Великої Британії з проханням про надання допомоги в придбанні медикаментів, тепловізорів, автотранспорту, дронів та іншого. На основі цього був створений Фонд солідарності з Україною, в якому найактивнішу участь взяв Мік Антонів, член Парламенту та генеральний прокурор Уєльсу. З червня 2022 року по сьогоднішній день нашими друзями з Уєльсу та Фондом Солідарності було перераховано і надіслано: 20 тисяч фунтів стерлінгів (були придбані оптичні приціли та тепловізори); 26 машин «Пікап» з гуманітарною допомогою (медикаменти, реанімаційні блоки, прилади зв’язку та нічного бачення та багато іншого)».
Також терком профспілки, первинні профспілкові організації надають велику допомогу Національній гвардії України у Павлограді. Успішно діє й штаб при ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Допомагає профспілка і в розміщенні внутрішньо-переміщених осіб, і в наданні матеріальної допомоги постраждалим від ракетних ударів, і у бронюванні робітників, задіяних у виробничих процесах, і у багатьох інших важливих справах.
Далі доповідач зупинився на актуальних питаннях сьогоднення. Підкреслювалось, що протягом звітного періоду профспілка робила все можливе для збереження та розвитку вугільної галузі не тільки в Західному Донбасі, але й в Україні в цілому.
«Слід зазначити, - сказав Сергій Юнак, - такі важливі моменти у роботі територіальної організації профспілки:
- за нашою ініціативою було організовано проведення Всеукраїнського зібрання працівників вугільної промисловості України, в роботі якого прийняв участь Президент України Володимир Зеленський, члени Уряду і керівники вугледобувних підприємств та приватних компаній. Завдяки цьому голови виборних профспілкових органів і рядові члени профспілки донесли до глави держави інформацію про реальний стан вугільної галузі;
- у вересні 2021 року на Міжнародній конференції зі справедливої трансформації вугільних регіонів наша профспілкова організація аргументовано доводила, на прикладі Західного Донбасу, про необхідність збереження та розвитку рентабельних вугільних підприємств та вугільних регіонів. Час показав, що ми мали рацію. Профспілковий актив на всіх рівнях бізнесу та держави відстояв роботу шахти «Ювілейна» та вугільної компанії загалом;
- в звітному періоді профспілкова організація наполегливо доводила адміністрації, бізнес-блоку про підвищення посадових окладів працівникам ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не менш ніж на 25% для збереження виробничого потенціалу вугільної компанії. Частково бізнес виконав вимоги трудового колективу, і цей переговорний процес продовжується постійно;
- у період воєнного стану в Україні наша профспілкова організація разом з адміністрацією наполегливо працювала над збереженням пунктів Колективного договору, і на сьогодні практично всі умови двосторонніх зобов’язань Колективного договору продовжують діяти і поширюються на всіх працівників ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;
- Дніпропетровська територіальна організація протягом багатьох років традиційно має власну думку та займає провідну роль у розвитку робочого руху не тільки у Західному Донбасі, а і на рівні Центрального комітету Профспілки вугільників та обласного профоб’єднання. В липні і вересні 2023 року на позачерговій конференції обласного профоб’єднання і на VI з’їзді ЦК Профспілки наша профспілкова організація внесла свої пропозиції щодо питань розвитку вугільної промисловості та соціального захисту наших працівників».
Далі було зазначено, що перед працівниками і профспілковими організаціями під час війни постали нові виклики: падіння реальної зарплати, обмеження трудових прав на період воєнного стану. Але є проблеми, які роками накопичувалися як загалом у вугільній галузі, так і в трудовому колективі ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». Державна влада разом із бізнесом своєю бездіяльністю та непродуманими рішеннями допустили, що звільняються кращі фахівці у пошуках іншої роботи з більш гідною заробітною платою в інших галузях економіки. Додалась мобілізація, і зниження чисельності працівників в Західному Донбасі стає критичним.
«Ситуацію, що склалася, наша профспілкова організація неодноразово озвучувала на всіх рівнях нарад і переговорів з керівництвом «ДТЕК-Енерго», на мітингах в Павлограді, Дніпрі та Києві, - зазначив Сергій Юнак. - Це відбувається на фоні виконання трудовим колективом ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» всіх виробничих показників… Але хочеться відзначити, що зростання продуктивності праці досягнуто не тільки за рахунок переозброєнь новою технікою та технологією, новітнім гірничо-шахтним обладнанням, а в основному за рахунок інтенсивності праці робітників на кожному робочому місці, у найважчих і шкідливих умовах праці, з величезним недокомплектом чисельності робітників як основних професій, так і допоміжних і на поверхні шахт у всьому технологічному ланцюжку».
Але заробітки працівників – не на рівні. За 5 років посадові оклади і заробітна плата в ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» підвищувались, але не регулярно, не в повному обсязі і не всім працівникам. Пропорціональне підвищення для всіх категорій працівників на відсоток збільшення мінімальної заробітної плати або на відсоток збільшення прожиткового мінімуму, як того пропонував Закон України «Про Державний Бюджет України», в ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» не було виконано.
Так, в 2020 році підвищення зовсім не було; в 2021-му посадові оклади були підвищені на 10% замість 18,2%, як того вимагало законодавство України; в 2022 році підвищення посадових окладів знову не було зроблено, але на вимогу теркому профспілки введена доплата до посадових окладів працівникам у розмірі 10% за роботу в воєнний час; в 2023 р. – знов не підвищувались посадові оклади; в 2024 р. – з 1 вересня були знайдені грошові ресурси для введення нових окладів всім працівникам ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», але у різних відсотках (від 3% - до 40%), в залежності від категорій професій, і після розрахувань рівень заробітної плати був збільшений кожному працівнику (відповідно від 12,5% до13,5%).
З ініціативи теркому профспілки проводилися багаторазові зустрічі з керівництвом ТОВ «ДТЕК-Енерго» та ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», переговори в комісіях із заробітної плати, де порушувалося питання щодо підвищення посадових окладів та заробітної плати. В результаті цього рівень заробітної плати працівників дещо збільшився, але не настільки, щоб забеспечити людині праці гідний рівень життя. Тому цю роботу треба продовжувати.
Сергій Юнак у своїй доповіді підняв також цілу низку інших важливих питань сьогодення. Це і стабілізація роботи шахт і допоможних підприємств в тяжкий воєнний час, і охорона праці, і реабілітація шахтарів-військовослужбовців, і оздоровлення працівників, і культурно-масова і спортивна робота, яка проводиться, незважаючи на воєнний стан, і багато іншого. Все, що стосується людини праці, захисту її прав і інтересів, не залишалося поза увагою Дніпропетровського теркому Профспілки вугільників і первинних профспілкових організацій.
В обговоренні доповіді взяли участь профспілкові активісті - гірничий майстер шахти «Павлоградська» Антон Очаковський, електрослюсар шахтоуправління «Дніпровське» Євген Степанчиков, голова первинної профспілкової організації шахти «Ювілейна» Сергій Семчишин, голова первиної профспілкової організації Першотравенського ремонтно-механічного заводу Олександр Хлістунов, дільничий маркшейдер шахти «Тернівська» Марина Усенко, водій філії «Павлоградська автобаза» Олександр Колесніков, машиніст підземних установок шахти «Дніпровська» Світлана Мальцева, гроз дільниці МДР шахти «Самарська» Андрій Пономаренко.
На конференції виступили також головний виконавчий директор ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» Сергій Воронін та голова ЦК Профспілки працівників вугільної промисловості Андрій Зимін.
Роботу Дніпропетровської територіальної організації Профспілки вугільників делегани визнали задовільною. Головою теркому профспілки знову обрано Юнака Сергія Івановича.
***
На конференції відбулось нагородження профспілкових активістів. Нагороджені:
ПОЧЕСНОЮ ГРАМОТОЮ ТЕРКОМУ ПРОФСПІЛКИ:
БАКУМОВ ЄВГЕН СЕРГІЙОВИЧ, голова цехового комітету, водій Тернівської колони філії «Павлоградська автобаза»;
БОБИЛЬКОВ МАКСИМ ЮРІЙОВИЧ, голова дільничного комітету профспілки шахти «Західно-Донбаська», електрослюсар підземний ДСО-1 Шахтоуправління «Тернівське»;
БОРОДАВКО ІГОР ІВАНОВИЧ,- член профкому, механік дільниці АЗтаІТ Шахтоуправління «Першотравенське»;
ГРОСУ КОСТЯНТИН МИХАЙЛОВИЧ, член профкому, електрослюсар філії ЦЗФ «Павлоградська»;
ЗІТУНІ ВІКТОРІЯ ВІКТОРІВНА, член профкому, начальник відділу з управління персоналом філії «Павлоградське Енергопідприємство»;
КУШНАРЬОВ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ, член профкому, ГРОЗ ДзВВ №1 ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу»;
КУЛЄШОВА ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА , член профкому, комірник ТОВ «Першотравенський РМЗ»;
КУШНІР ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ, заступник голови дільничного комітету профспілки, електрослюсар дільниці №1 ВСП «Шахтоуправління Дніпровське»;
МАЛЬЦЕВА СВІТЛАНА ІВАНІВНА, заступник голови дільничного комітету профспілки, машиніст підземних установок дільниці підготовчих робіт №2 ВСП «Шахтоуправління Дніпровське»;
ОЧАКОВСЬКИЙ АНТОН СЕРГІЙОВИЧ, член профспілкового комітету, гірничий майстер дільниці ВТБ-2 ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв космосу»;
ПОНОМАРЕНКО АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ, дільничний голова, ГРОЗ дільниці МДР шахти «Самарська»;
ПРИХОДЧЕНКО ОЛЕКСІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ, голова дільничного комітету ДШТ-2, гірничний майстер ВП «Шахтоуправління Першотравенське»;
УСЕНКО МАРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА, член профкому, дільничний маркшейдер ВСП «Шахтоуправління Тернівське»;
ФЕСЕНКО ДІНА БОРИСІВНА, голова дільничного комітету станції ЦЗФ філії «Павлоградвантажтранс»;
БЕРЕЗА ОЛЕКСАНДР СТАНІСЛАВОВИЧ, голова первинної профспілкової організації шахти ім. Героїв космосу;
САВКІН ЮРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ, голова первинної профспілкової організації шахти «Дніпровська»;
ЯЦЕНКО СЕРГІЙ СЕРГІЙОВИЧ, голова первинної профспілкової організації шахти «Західно-Донбаська».
ЗНАКОМ «ШАХТАРСЬКА СЛАВА» III ступеня:
ПОПОВ Дмитро Олександрович, голова первинної профспілкової організації філії «Павлоградське управління з матеріально-технічного постачання», провідний фахівець відділу з закупівель обладнання.
ЗНАКОМ «ШАХТАРСЬКА СЛАВА» II ступеня:
КОНСТАНТИНОВ Євген Миколайович, голова дільничного комітету профспілки, електрослюсар підземний дільниці стаціонарного обладнання №1 ВСП «Шахтоуправління Дніпровське».
ЗНАКОМ «ШАХТАРСЬКА СЛАВА» I ступеня:
МІТЯНІН Євген Юрійович, голова дільничного комітету профспілки, прохідник дільниці підготовчих робіт №5 ВСП «Шахтоуправління Дніпровське»;
ПОРКУЯН Віталій Петрович, голова дільничного комітету профспілки, заступник начальника дільниці шахтного транспорту №1 ВСП «Шахтоуправління Дніпровське».