Кожна п’ятнадцята виробнича травма є смертельною
14.04.2017 08:07

За рекомендацією Міжнародної організації праці (МОП) День охорони праці, який щорічно відзначається 28 квітня, у 2017 році проходитиме під гаслом «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці». Детальніше про це – головний технічний інспектор праці Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок П. ДОВГАНЕНКО.

 

     Такий девіз Дня охорони праці саме для нашої держави є винятково актуальним. Удосконалення збору даних про безпеку та гігієну праці має передбачати надання правдивої інформації, і насамперед від роботодавців, щодо реального рівня виробничого травматизму та професійної захворюваності. Не секрет, що значна частина як виробничих травм, так і профзахворювань роботодавцями від розслідування та обліку приховуються і до статистики не потрапляють. Про це свідчать такі показники, як тяжкість виробничого травматизму та частота травматизму з летальними наслідками.

Іншим показником, який теж є свідченням приховування значної частини травм, є відношення кількості випадків травмування зі смертельними наслідками до загальної кількості травм на виробництві. За даними МОП у світі від травм гине лише один з семисот шестидесяти травмованих працівників. В Україні ж, як і в нашій області, смертельною є кожна п’ятнадцята виробнича травма. Пояснюється це тим, що смертельне травмування приховати неможливо, а інші, в основному легкі травми, часто оформлюються не актами форми Н-1, а фіктивними вісімками в табелях обліку робочого часу. Тому девіз про удосконалення збору даних про травматизм має бути використаним як інструмент боротьби з таким ганебним явищем.

Не вирішене питання про об’єктивність та єдиний підхід до обліку даних по травматизму і на загальнодержавному рівні. Ним опікуються три державні органи: Держпраці, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань, а також органи держстатистики. І кожен рахує по своєму. Зокрема, випадки смертельного травмування територіальні органи Держпраці беруть до обліку за датою настання нещасного випадку – з 1 січня по 31 грудня поточного року. Фонд соціального страхування – за датою складання акту форми Н-1, незалежно від того, коли саме і в якому році стався нещасний випадок. В підсумку, в цілому за рік показники травматизму цих двох органів різняться, іноді суттєво.

Органи держстатистики складають дані про травматизм зі звітів від підприємств, які не завжди є повними, фаховими і об’єктивними. Тож цифри статистики теж не співпадають з даними двох попередніх державних органів.

Використання даних про безпеку та гігієну праці полягає в тому, щоб на підставі їх аналізу напрацьовувати та реалізовувати заходи з покращення умов праці та безпеки на виробництві, тобто з ефективною профілактичною метою. А ефективність профілактичних заходів можлива лише за умови, коли такі заходи розроблені на підставі об’єктивних та достовірних даних про фактичний стан безпеки на виробництві. Тому кінцевою метою девізу Дня охорони праці в 2017 році саме і є покращення умов, безпеки праці, боротьба з приховуванням виробничого травматизму, а також планування та виконання заходів для його попередження, в тому числі і на державному рівні.

(doop.dp.ua)