Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 6 липня 2016 року
11.07.2016 09:49

«Доброго дня! Щойно відбулася зустріч, майже півтори години, з представниками профспілок. Хочу сказати, що це була дуже продуктивна зустріч, дуже відверта, дуже професійна, де ми розглянули стан справ в країні, в тому числі обмінялися думками щодо вирішення найбільш актуальних проблем.

Але, що хотів би сказати? Що насправді сьогодні в Києві перебувають люди, які приїхали з територій, з регіонів України, щоб висловити свої погляди, свої думки. І зробили це не по найму, а за своєю власною волею. Це дуже важливо, коли реальні люди, які вболівають, можуть висловити свою позицію.

Ми проговорили сьогодні абсолютно все, і в тому числі й формування нової Генеральної угоди між профспілками та Урядом, яка, я думаю, що найближчим часом буде ухвалена. Ми прийшли до того, що ми всі свідомі, що найголовніший пріоритет – це розвиток національної економіки, вироблення національного продукту, і через бюджет – підвищення заробітних плат, підвищення пенсій. Зробити таким чином, щоб і пенсії, і система пенсій в Україні була ефективна, і розмір пенсій був достатній для нормального життя. І заробітна плата вийшла з тіні, і відповідним чином праця людей достойно оплачувалася, чого в нас, на превеликий жаль, сьогодні не в усіх сферах життя можна констатувати.

Але це все можливо двома шляхами. Перший – той, яким йдуть всі цивілізовані країни світу: розвивають економіку, економіка дає продукт.  Ми зможемо підняти заробітну плату і вчителям, і лікарям, і пенсіонерам, які знаходяться сьогодні на мінімальних пенсіях. Але це можливо зробити тільки тоді, коли економіка розвивається.

Ми маємо сьогодні певні позитивні сигнали розвитку національної економіки. Ми маємо сьогодні можливості реформувати систему оплати праці в країні для того, щоб вона була адекватною до тієї роботи, яку роблять люди. І ми будемо робити це спільно, в тому числі спільно з профспілками.

Є зовсім інші питання та напрямок, який сповідують популісти, – цевзяти 1 тисячу гривень, дати найбільш незахищеним верствам населення. Ця тисяча гривень приведе до того, що люди були бідними, а стануть ще біднішими. Тому що якщо друкарський станок працює на те, щоб надрукувати тисячу гривень, ми всі розуміємо, що це все робить людей не багатшими, а біднішими, на превеликий жаль.

Хочу підкреслити, що вчора у мене відбулась зустріч з керівниками фракцій і груп українського парламенту, де я абсолютно чітко засвідчив: давайте створюємо робочу групу, беремо перелік документів, які потрібні для того, щоб розібратись у реальності ситуації. Я теж вважаю, що можливо провести ґрунтовну перевірку тарифів і цін на газ, але я хотів би, щоб ми це зробили з 2005 року, що відбулось у 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010-му і по сьогоднішній день. Це буде абсолютно справедливо, щоб розібратись з цим питанням.

Друга позиція. 1,5 мільярди доларів арештовані на рахунках. Ці кошти були вкрадені в українських громадян. Дуже проста є пропозиція й прохання: прийміть, будь ласка, необхідне законодавство, щоб ці кошти негайно були направлені в державний бюджет. Таким чином, у руках українського Парламенту – наповнення бюджету на 78 мільярдів гривень. Тому в мене величезне прохання сьогодні це зробити – прийняти рішення. Завтра буде новий пленарний день. Не завтра – післязавтра, але треба це питання вирішити й проголосувати. Це, я вважаю, буде державницька позиція, яка дозволить нормально жити українським громадянам з точки зору фінансового забезпечення, навіть у тих невеликих обсягах, які люди сьогодні мають.

Хочу ще раз подякувати профспілкам за конструктивну позицію і за діалог. Думаю, в діалозі можливо знаходити багато різних правильних рішень для нашої країни.

Ми фактично маємо зробити, і я про це хотів би сказати більш докладно, декілька речей.

Перше – подолати корупцію в створенні цін на газ, що було зроблено впровадженням єдиної ринкової ціни в Україні на газ. Це дає можливість нам зробити декілька речей.

Перше. Ми подолаємо корупцію, і навіть вчорашній приклад голосування в парламенті рішення за представленням НАБУ щодо зняття недоторканності з одного з народних депутатів і надання згоди на арешт показав, що різниця ціні за матеріалами НАБУ становила колосальний ресурс. На цих різницях заробляли шалені кошти, в тому числі й деякі політичні партії, які фінансувалися саме за рахунок цих оборудок і «кришували» (я думаю, що слідство це доведе) цей напрямок дії.

Про що йдеться? Вони купляли газ по дві з чимось тисячі гривень, потім продавали його по 6900. Тобто державний газ за заниженою ціною закуповували за мінімум, потім перепродавали його за 6900, і цю всю дельту, всю цю різницю клали собі до кишені, через сумнівні структури переводили їх в кеш, в кошти і далі їх десь виводили, думаю, що і поза межами країни. Окремо хотів сказати, що ми продовжуємо реформу «Нафтогазу України». Ми відділимо транспортування, зберігання газу від добування газу для того, щоб демонополізувати цей ринок. І зараз поставлене завдання перед «Нафтогазом» і іншими міністерствами, які задіяні в цьому процесі, дати можливість всім, хто хоче торгувати газом в Україні, входити спокійно в мережі для того, щоб забезпечити конкурентність, і це є надзвичайно важливо.

Ми внесли законопроект «Про ринок електроенергії», який є надзвичайно важливим, в парламент і очікуємо його прийняття. І саме головне – ми побудували ефективну систему надання підтримки тим родинам, які не зможуть сплачувати повну ринкову вартість за газ, це буде означати, що держава це питання компенсує для того, щоб захистити кожну українську родину, і це надзвичайно важливо.

Ми фактично скоригували норму природного газу для споживання. Тобто це теж такий був антикорупційний крок і дав можливість нам ефективно нараховувати державну підтримку безповоротно.

До речі, хотів би сказати, користуючись тим, що є засоби масової інформації, я часто чую про те, що людей лякають, що субсидію, яку вони отримують, їм доведеться повертати, що, не дай Бог, вони там щось будуть продавати, потім від них відрахують.

Хочу сказати наступну річ. Субсидія – безповоротна адресна допомога. Ви її отримали і ви про неї просто забудьте. Вам ніхто більше ніколи про неї не згадає. Але дуже важливо, щоб кошти субсидій були направлені на того, хто потребує цієї компенсації. Тобто той, хто має високі доходи, він буде платити повну ринкову ціну, хто не має, в відповідності до свого доходу отримує компенсацію.

Хочу підкреслити, що за минулий рік на оплату житлово-комунальних послуг було витрачено з бюджету української родини в середньому 12%. Це статистичні дані – 12%. Зараз введення ринкової ціни на газ не доведе до того, що люди будуть більше платити. Просто буде більший розмір самої субсидії. Розмір субсидії буде більше, але це буде означати, що ми цільовим напрямком фінансуємо кожну людину, яка потребує підтримки, а не так, як це було раніше, коли за результатами 2014 року напряму з державного бюджету за всіх: і за бідних, і за шалено багатих заплатили «Нафтогазу» напряму 114 мільярдів гривень.

Проте всі ходили і говорили, що начебто дешеві є тарифи. Це ж неправда, тому що цей же самий ресурс був направлений на компенсацію НАК «Нафтогаз України».

Тому всіх закликаю до роботи. Дякую за вашу увагу».

Департамент інформації та комунікацій

з громадськістю Секретаріату КМУ