Спільний лист профспілок Західного Донбасу
08.06.2016 09:23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

 

ОБЛАСНЕ ОБЄДНАННЯ

НЕЗАЛЕЖНИХ ПРОФСПІЛОК ГІРНИКІВ УКРАЇНИ ЗАХІДНОГО ДОНБАСУ

 

 

 

                               Голові Львівської територіальної організації

                               Профспілки

ТУРЧИНУ О.П.

 

Голові ппо НПГУ ш. «Степова»

ДП «Львіввугілля»

ОНІЖУКУ В.В.

 

 

 

Шановний Олеже Петровичу!

Шановний  Віталіє Віталійовичу!

 



Дніпропетровська територіальна організація Профспілки працівників вугільної промисловості України та Обласне об’єднання Незалежних профспілок гірників України Західного Донбасу висловлюють Вам свою щиру повагу та звертаються від імені трудових колективів вугільних підприємств. Ми глибоко стурбовані сформованою кризою в енергетичній галузі України і важким становищем на вугільних підприємствах Львівсько-Волинського басейну зокрема. Як ніхто інший, ми розуміємо Ваші переживання щодо збуту вугілля, своєчасної виплати заробітних плат і подальшої роботи шахт.

 

У той же час ми переконані, що вирішення питання не повинно лежати в площині пікетування Добротвірської та Бурштинської ТЕС з перекриттям залізничних шляхів. Це тільки погіршить ситуацію і негативно позначиться як на енергетиках і вугільниках, так і на всій економіці України, а значить – кожному з нас.

 

Ми всі – шахтарі і енергетики, і всі проблеми, що склалися в галузі теплової генерації і вуглевидобутку України – наші спільні проблеми. Впевнені, що їх найкращим рішенням стане вироблення єдиної позиції, яка задовольнить всіх нас, дасть можливість ефективно працювати всім шахтам і ТЕС і не буде знову ділити нас на «схід» і «захід» і налаштовувати один проти одного. Таке рішення існує.

 

Профіцит вугілля марки Г у країні – далеко не штучна проблема, а навпаки, корінь зла для занепаду всієї енергетики сьогодні. Причина профіциту – пряме відображення сформованого стану справ в економіці України та агресії на сході. Зменшення обсягів спалювання вугілля в країні відбувається через падіння споживання електроенергії (в 2015 році в країні на 18% скоротилося промислове виробництво), зменшення частки вироблення теплової генерації в енергобалансі України (в 2015 р. АЕС завантажувалися на 74%, ТЕС – тільки на 43%), і головне – падіння експорту електроенергії.

 

До загострення політичної ситуації в країні в 2014 році експорт електроенергії забезпечував обсяг спалювання вугілля на рівні 6 млн. тонн на рік. У 2013 році під спалювання для експорту електроенергії було видобуто 7,6 млн. тонн рядового вугілля, що склало близько 30% від усього видобутку вугілля в Україні. У 2015 році обсяги експорту електроенергії обвалилися з 9,8 млрд. кВт/год до 3,6 млрд. кВт/год, що негативно відбилося на спалюванні вугілля. Це еквівалент близько 4 млн. тонн вугілля.

 

У травні всі шахти ДТЕК були змушені на 10 днів зупиняти роботу своїх шахт, щоб не допустити надмірного видобутку вугілля і затоварення складів внаслідок падіння спалювання вугілля на ТЕС.

 

Тому профіцит – існує, і він більш ніж відчутний як для шахтарів на заході, так і на сході.

Будь-які дії з пікетування ТЕС ДТЕК не принесуть результатів, оскільки споживання вугілля залежить виключно від обсягів його спалювання – а дестабілізація роботи ТЕС ще більше знизить спалювання вугілля.

 

Проблему збільшення завантаження ТЕС, а значить, нарощування споживання вугілля, потрібно вирішувати на державному рівні. Шахтарі та енергетики ДТЕК і шахтарі Львівсько-Волинського вугільного басейну – союзники у вирішенні цього питання.

Закликаємо вас спільно звернутися до уряду України з тим, щоб привернути увагу до цієї гострої проблеми і запропонувати вихід із неї. Вихід єдиний: стимулювання експорту електроенергії. Тільки експорт в умовах падіння внутрішнього споживання може стабілізувати енергетичну галузь, оскільки перспектив для зростання споживання всередині країни на сьогоднішній день не очікується.

 

Для цього необхідна державна підтримка енергоекспорту. Потрібно прийняти спеціальні умови по цінам на експорт електричної енергії. Дане розпорядження КМУ розроблено Міненерго, погоджено НКРЕКП, АМКУ і знаходиться на узгодженні в Міністерстві фінансів (міністр: А. Данилюк) та Міністерстві економіки України (міністр: С. Кубів).

     В іншому випадку в червні ми очікуємо зниження обсягу експорту електроенергії на 30% порівняно з обсягом експорту в травні. ДТЕК кілька місяців експортував електроенергію, несучи при цьому колосальні збитки. Тільки за 5 місяців 2016 р збитки компанії від експорту склали близько 14 млн доларів. Тільки зниження ціни для експорту дозволить зберегти обсяги експорту та підтримати попит на вугілля львівсько-волинського басейну за рахунок завантаження ТЕС Бурштинського енергоострова.

 

Вимога прийняти вугілля на відповідальне зберігання не є виходом. Склади ТЕС затоварені, і без збільшення спалювання нарощування складів стає вкрай небезпечним, у літній період це може призвести до займання вугілля і екологічної катастрофи, а також аварій на ТЕС.

 

При цьому збільшення експорту зовсім не обов'язково має відбуватися за рахунок зростання виробітку ТЕС ДТЕК. Ми не лобіюємо в даному випадку свої інтереси – ми виступаємо за загальні інтереси всієї галузі. В даній ситуації не має значення, хто саме буде експортувати електроенергію. Головне – завантажити енергоблоки. Експорт електроенергії можуть здійснювати державні компанії, наприклад, Укрінтеренерго. І нарощування експорту призведе до зростання споживання вугілля.

Тому ще одним варіантом для розв'язання проблеми шахтарів Львівсько-Волинського басейну може бути збільшення відвантаження вугілля на державні ТЕС і ТЕЦ. Зокрема, сьогодні В. Насалик зробив заяву про відкриття маршрутів по відвантаженню державного вугілля на Калуську ТЕЦ. Мова йде про 35-40 тис. тонн.

 

Сьогодні Профспілки, бізнес, держава мають об'єднати свої зусилля, а не обмінюватися публічними звинуваченнями. Тільки на державному рівні можна вирішити складну ситуацію, в якій сьогодні опинилися шахтарі державних і приватних шахт і енергетики. Закликаємо Вас об'єднати зусилля – і замість того, щоб блокувати ТЕС, домогтися зростання експорту – у виграші будуть усі енергетики, і крім того, економіка України, яка отримає додаткові надходження валюти.

 

З повагою,

Голова

Дніпропетровської територіальної

організації Профспілки

працівників вугільної

промисловості України

 

______________ С.І. ЮНАК
      

Голова

Обласного обєднання

Незалежних профспілок

гірників України

Західного Донбасу

 

______________ В.І. ГРЕК