Звернення Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок, Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини та Дніпропетровської торгово-промислової палати з приводу критичної ситуації, що склалася в системі професійно-технічної освіти
25.05.2016 20:44

23 травня 2016 року на адресу керівників парламентських фракцій і депутатських груп, народних депутатів України, обраних від Дніпропетровщини та на ім’я спікера Верховної Ради України А.В. Парубія було відправлене звернення Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок, Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини та Дніпропетровської торгово-промислової палати з приводу критичної ситуації, що склалася в системі професійно-технічної освіти.

В зверненні говориться:

«Звертаємось до Вас у зв’язку із загостренням ситуації в системі професійно-технічної освіти області через прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

Відповідно до статті 27 цього закону, уряду було доручено забезпечити передачу в установленому порядку видатків на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах на фінансування з місцевих бюджетів. Однак з грудня 2015 року досі не розроблено його порядку, не здійснено передачу потрібних для цього ресурсів бюджетам органів місцевого самоврядування.

На наше глибоке переконання, переведення цих навчальних закладів на місцеві бюджети призведе до закриття у Дніпропетровській області усіх 55-ти училищ, до знищення їх матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу викладачів, втрати учнівського контингенту і потенційних працівників галузей економіки.

В цих умовах вважаємо, що для повноцінного функціонування системи необхідно повернути механізм фінансування професійно-технічної освіти, який діяв у 2015 році та дозволяв забезпечувати національну економіку висококваліфікованими кадрами.

Окрім того, система професійно-технічної освіти відіграє важливу соціальну роль, бо надає єдину можливість отримати робітничу професію дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям із неповних сімей тощо.

У квітні поточного року на засіданні Обласної тристоронньої соціально-економічної ради своє занепокоєння загостренням ситуації в системі профтехосвіти області висловити сторони соціального діалогу (і особливо роботодавці, які визнали, що у зв’язку з економічною кризою не мають можливості надавати фінансову підтримку професійно-технічним училищам, але конче зацікавлені в їх повному збереженні).

Наразі спільними зусиллями соціальних партнерів відбувається пошук шляхів максимального скорочення витрат та залучення додаткових надходжень, збільшення самостійно зароблених навчальними закладами коштів. Однак, цього вже недостатньо.

На сьогодні вже є негативні ознаки так званого «реформування» системи профтехосвіти. Під загрозою опинилась своєчасність виплати заробітної плати працівникам, відбувається зменшення її розміру внаслідок скасування премій, надбавок, доплат за навчальне навантаження, а також звільнення працюючих.

Тривожна ситуація склалася із виплатою стипендій учням, їх харчуванням, особливо дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Досить гостро постала проблема з оплатою за комунальні послуги, є випадки відключення приміщень ПТУ від тепла та світла через наявну заборгованість цих закладів.

Очікувалось, що ухвалений Верховною Радою закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» надасть можливість забезпечити фінансування підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах.

Однак, Президент України ветував цей закон.

Виходячи з вищевикладеного, закликаємо Вас, шановні народні депутати, сприяти перегляду Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» стосовно рішення про подальше функціонування в державі системи профтехосвіти та подоланню вето Президента України на прийнятті Верховною Радою законопроекти № 3830-3 та № 3831-2.

Розраховуємо на Ваше розуміння та підтримку».

Звернення підписали керівники вищеназваних організацій – В.П. Дубіль, В.В. Сергєєв та В.Г. Жмуренко.