Лист депутату Верховної Ради України від Дніпропетровщини
25.11.2015 12:58

18.11.2015р. № 01-07/03-293                        Депутату

                                                                   Верховної РадиУкраїни

                                                                   від Дніпропетровщини

                                                                                   

 

Як відомо, 05 листопада п.р. Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект Трудового кодексу України (реєстр. № 1658 від 20.05.2015 р.)

Завдяки попередньо проведеній роботі, профспілкам вдалося внести до цього законопроекту низку новацій, які базуються на засадах міжнародних трудових норм у сфері праці, практиках країн Євросоюзу.

У своїй роботі над проектом Трудового кодексу (далі – ТК) представники профспілок керувалися спільно виробленою загальною позицією, яка полягає у тому, що новий ТК не  повинен погіршувати правову захищеність працівників і не може зменшувати можливості обстоювання законних прав та інтересів працюючих через професійні спілки.

Між тим, залишилася ціла низка норм і положень даного законопроекту, які звужують або скасовують правову захищеність працівників. Тому профспілки наполягали від влади невідкладного направлення проекту ТК для проведення експертизи МОП на відповідність міжнародним трудовим стандартам.

Проект ТК має бути опублікований для широкого ознайомлення з ним громадян. Між першим і другим його читанням має бути проведено протягом трьох місяців його суспільне обговорення із залученням фахівців, науковців, профспілок, представників громадськості, з метою врахування їх позицій та думок.

Профспілками підготовлено понад 90 постатейних зауважень і пропозицій, які вже внесені до Верховної Ради.            

Основні пропозиції зводяться до наступного:

  • Новий ТК не може обмежувати права профспілок, які вони мають за чинним трудовим законодавством, законом про профспілки та іншими нормативно-правовими актами. Тому необхідно обов’язково зберегти положення щодо необхідності попереднього погодження роботодавцем з виборним органом профспілкової організації своїх рішень, зокрема, щодо звільнення працівника та в усіх інших випадках, що прописані в чинному Кодексі законів про Працю.
  • Обов’язково зберегти норми статті 45 чинного Кодексу законів про працю про обов’язкове розірвання трудового договору з керівником підприємствау разі порушення ним трудового законодавства, ухилення від виконання умов, передбачених у колективному договорі, або відмови від його виконання.

 (У статті 98 проекту нового ТК передбачається лише можливість такого розірвання, але профспілки наполягають на обов’язковому розірванні.)

  • Рішення комісії по трудових спорах на підприємстві мають бути обов’язковими для виконання, а не добровільними, як це передбачено проектом ТК.
  • Розширити права працівника і передбачити його право відмовитисьвід виконання роботи у випадках:

- виникнення прямої загрози для життя чи здоров’я працівника (наприклад, під час ведення бойових дій на території, де розташовано підприємство, або у випадку обстрілу території підприємства, а також у наслідок порушення вимог законодавства про охорону праці, незабезпечення засобами колективного та індивідуального захисту).

- якщо працівникові не виплачується у встановлений строк заробітна плата, що рівнозначно примусовій праці, із збереженням працівникові середньої зарплати за весь час вимушеного невиконання ним роботи.

  • Врахувати норму Європейської соціальної Хартії, яка передбачає, що надурочні роботи мають компенсуватися не лише підвищеною зарплатою, але ще і наданням додаткового дня відпочинку.
  • У разі застосування дисциплінарного стягнення до працівника роботодавець має документально підтвердити його вину або факти порушення трудової дисципліни, а працівник у свою чергу має право наводити власні аргументиі документальні підтвердження на свій захист;
  • Має бути змінено норму статті 216 ТК щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати. При встановленні її розміру мають бути обов’язково враховані потреби не лише працівника, а і його сім’ї.
  • Передбачити в прикінцевих положеннях проекту ТК норму щодо відтермінування у часі введення його в дію щонайменше на 6 місяців, для проведення відповідної роз'яснювальної роботи стосовно застосування його норм серед роботодавців, профспілкових організацій, зміни навчальних програм на юридичних факультетах вузів, інформування всіх громадян.

Профспілки Дніпропетровщини, які представляють інтереси майже 600 тисяч найманих працівників, закликають Вас підтримати зазначені пропозиції та зробити усе можливе, щоб вищевикладені пропозиції знайшли своє відображення у Трудовому кодексі перед другим читанням.

Просимо Вас піднімати ці питання на засіданнях парламентських фракцій і депутатських груп, профільних Комітетів Верховної ради, Робочих груп і комісій.

 

З повагою,

 

Керівник Спільного представницького

органу профспілкових організацій області,

Голова Обласного об’єднання профспілок

В.П.ДУБІЛЬ