Постанова Президії ЦК ПРУП про стан виконання вимог галузевого колективного трудового спору
25.08.2015 13:58

ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА

ПРАЦІВНИКІВ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВСТІ УКРАЇНИ

 

ПРЕЗИДІЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОМІТЕТУ

 

П О С Т А Н О В А

 

17.08.2015 р. Пр. № 14-1

м. Київ

 

Про стан виконання вимог галузевого колективного

трудового спору та подальші дії щодо остаточного

його вирішення

 

Постановою Президії ЦК профспілки №9-1 від 15.01.2015 року було визначено, що галузевий колективний трудовий спір між Профспілкою та Міненерговугілля України, який був зареєстрований розпорядженням Національної служби посередництва і примирення (далі НСПП) від 14.03.2003 року №066-р (із змінами та доповненнями), залишається не вирішеним. Із дев’яти вимог, висунутих Профспілкою у 2003 році на момент виникнення спору, на теперішній час залишились не виконаними три вимоги, ще одна вимога виконана, але не знята з реєстрації в НСПП в установленому порядку (детально у додатку до постанови).

З огляду на критичний стан економіки вугледобувних підприємств, а також зволікання з боку Уряду по вирішенню кризи у вугільній галузі, виконання вимог спору, що пов’язані з погашенням простроченої заробітної плати працівникам та регулярної її виплати в терміни, передбачені законодавством, галузевою угодою та колективними договорами, залишається малоймовірним. Для остаточного вирішення спору необхідно вжиття заходів не тільки сторонами колективного трудового спору, а, насамперед – безпосередньо Урядом України.

Відсутність у поточному році державної підтримки на часткове покриття витрат по собівартості вугільної продукції, а також на технічне переоснащення та модернізацію вугільного виробництва, стали причиною погіршення основних показників підприємств вугільної промисловості. Стабільна динаміка падіння обсягів видобутку вугілля та проведення гірничих виробок веде до збільшення собівартості вугілля, ставить під загрозу перспективу розвитку вугледобувного виробництва та є одною із причин фінансової незбалансованості на енергоринку в цілому.

За 6 місяців поточного року діючими вугледобувними підприємствами, що зареєстровані та здійснюють діяльність на підконтрольній органам державної влади території, планове завдання не довиконано понад на 1 млн. тон. Подальший спад видобутку вугілля вже зараз є загрозою недостатнього накопичення вугілля для потреб теплоелектростанцій і виконання прогнозного балансу виробництва та споживання паливно-енергетичних ресурсів країни. При цьому витрати із собівартості готової товарної продукції більш ніж у два рази перевищують вартість від її реалізації.

Непокриті збитки вугледобувних підприємств за 6 місяців 2015року з урахуванням 400 млн. грн., що у першому півріччі були спрямовані з державного бюджету на часткове покриття витрат із собівартості готової вугільної продукції, склали понад 1,6 млрд. грн.

Відповідно до прогнозних розрахунків очікувані непокриті збитки на друге півріччя поточного року можуть скласти не менші обсяги. Таким чином, для покриття витрат по собівартості та фінансової збалансованості підприємств галузі, а також погашення простроченої заробітної плати працівникам до кінця поточного року необхідно, як мінімум 2,4 млрд. грн.

Втім, при такому стані вугледобувних підприємств формування нової державної політики у вугільній галузі до цього часу не завершено. Напрацьована та узгоджена на відповідних рівнях Концепція цільової економічної програми реформування вугільної промисловості на 2016-2020 роки, до цього часу не прийнята Урядом України.

Затвердження вказаної програми вкрай важливо для визначення обсягів бюджетного фінансування вугільної галузі у 2016 та наступні роки, а також інших інвестиційних програм, без яких стабілізація роботи вугледобувних підприємств та підвищення видобутку вугілля неможливі.

Разом з тим, ускладнення виробничо-фінансової ситуації на вугледобувних підприємствах і не вирішення проблем фінансової незбалансованості на енергоринку поставили під загрозу виконання соціально-економічних зобов’язань перед трудовими колективами підприємств всіх форм власності, більш того є основною причиною подальшого їх заглиблення, про що свідчать зростання соціальної напруги у трудових колективах та проведення некерованих акцій протесту у шахтарських регіонах.

Найгострішою проблемою на державних підприємствах залишається забезпечення погашення заборгованості із заробітної плати та регулярну виплату її в наступні періоди, які залишаються вимогами галузевого колективного трудового спору.

Вирішення цих вимог у теперішніх умовах неможливо без відновлення державної підтримки, тому що власні кошти від реалізації видобутого вугілля, обсяги якого мають стійку тенденцію падіння, не можуть забезпечити витрати підприємств на регулярну виплату заробітної плати та оновлення виробництва, знос виробничих фондів яких досягає критичного стану.

Станом на 1 серпня 2015 року прострочена заборгованість по заробітній платі працівникам підприємств, що належать до сфери управління Міненерговугілля України та розташовані на підконтрольній органам влади України території, становила понад 700 млн. грн., із них 326 млн. грн. – заборгованість за попередні 2008-2014 роки та 371 млн. грн. – за 6 місяців поточного року. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 784-р від 5 серпня 2015 року вдруге проведено перерозподіл видатків у межах загального обсягу бюджетних призначень для вугільної галузі і направлено 500 млн. грн. на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції.

Але це тільки частково вирішує проблему погашення заборгованості із заробітної плати і не дозволить забезпечити виплату її в повному обсязі до кінця поточного року.

Заходи, які вживаються Міненерговугілля України, в тому числі для забезпечення розрахунків за отриману споживачами вугільну продукцію, з метою спрямування коштів на виплату заробітної плати працівникам економічно активних вугледобувних підприємств, не є вирішальними для остаточного розв’язання цієї проблеми навіть у поточному році. Що стосується заборгованості за попередні роки, а також заборгованості перед працівниками економічно неактивних державних підприємств, то її погашення взагалі залишається без реальних джерел коштів.

Поряд з тим, Урядом України до цього часу не вжито заходів по забезпеченню повного виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року, введеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року №298/2015, щодо врегулювання кризової ситуації у вугільній промисловості та забезпечення сталої роботи підприємств паливно-енергетичного комплексу, своєчасності розрахунків на Енергоринку за спожиту вугільну продукцію та електроенергію для підприємств всіх форм власності; а також забезпеченню на підприємствах вугільної галузі погашення простроченої заборгованості по заробітній платі за минулі роки та не допущення її накопичення у поточному році. Залишається також не виконаною вимога профспілок вугільної галузі щодо відновлення роботи Координаційної ради по розв’язанню кризової ситуації у вугільній галузі під головуванням Віце-прем’єр-міністра, відповідального за роботу паливно-енергетичного комплексу України.

Вимоги нашої профспілки по галузевому спору щодо погашення заборгованості із заробітної плати та недопущення утворення нових боргів співпадають з вимогами колективних трудових спорів на національному рівні, в які СПО об’єднань профспілок вступив у травні 2015 року з СПО роботодавців на національному рівні, а також з Кабінетом Міністрів України. За рішенням Трудового арбітражу на національному рівні означені вимоги СПО об’єднань профспілок признані законними і підлягають обов’язковому виконанню роботодавцями підприємств всіх форм власності, які знаходяться у сфері впливу СПО сторони роботодавців на національному рівні.

У колективному трудовому спорі з Кабінетом Міністрів України, крім вимог щодо погашення заборгованості із заробітної плати, зареєстровані вимоги стосовно повернення компенсації працівникам за несвоєчасну оплату праці, підвищення розміру основних соціальних стандартів (мінімальної заробітної плати та прожиткового рівня), проведення повної індексації доходів населення на рівень інфляції, відновлення призупинених або скасованих соціальних прав та гарантій працівників, рішення щодо яких були прийняті Урядом в рамках антикризових заходів у 2014році, та недопущення прийняття антиконстутиційних законів, що звужують права і свободи громадян.

Зважаючи на важливість вимог колективного трудового спору на національному рівні з Кабінетом Міністрів України для захисту конституційних прав працівників на достатній рівень життя та оплату праці та  недопущення подальшого зубожіння їх родин, нашою профспілкою, підтримані вимоги спору в повному обсязі та приймається участь в проведенні всіх заходів по їх задоволенню.

На підставі викладеного, Президія ЦК Профспілки

ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Інформацію стосовно рішення робочої наради представників Профспілки та Міненерговугілля від 7 серпня 2015 року щодо виконання вимог галузевого колективного трудового спору прийняти до відома.

2. На підставі рішення робочої наради представників галузевого коллективного трудового спору від 7 серпня 2015року за домовленістю сторін спору звернутися до НСПП з пропозицією щодо зміни редакції вимог 3 та 9 колективного трудового спору, які поряд з вимогою 2 залишаються не виконаними, і потребують осучаснення.

3. Погодитися з пропозицією Міненерговугілля щодо зняття з реєстрації вимоги 4 стосовно встановлення працівникам тарифних ставок та окладів, розрахованих виходячи з розмірів законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати на 2011 рік, перевищених на коефіцієнти, що встановлені Галузевою угодою і законодавством, вважаючи її виконаною на підприємствах, що знаходяться у сфері управління Міненерговугілля.

4. Домагатися повного виконання вимог 2, 3 та 9, які залишились не виконаними у колективному трудовому спорі між Профспілкою та Міністерством енергетики та вугільної промисловості України з 2003 року, використовуючи при цьому всі передбачені законодавством засоби для його остаточного вирішення.

5. Для остаточного вирішення галузевого колективного трудового спору вжити наступні заходи:

5.1. Запропонувати Голові НСПП Окісу О.Я. звернутися до Президента України Порошенка П.О. щодо сприяння у проведенні в якості посередницької процедури по вирішенню галузевого колективного трудового спору зустрічі сторін спору за участю Прем’єр - міністра України Яценюка А.П., де прийняти заходи по вирішенню кризової ситуації у вугільній галузі, яка є основною причиною довготривалого не вирішення галузевого колективного трудового спору, а також не виконання раніше прийнятих рішень трудового арбітражу та інших примирних органів, які були створені в ході вирішення спору.

5.2 Вимагати від Кабінету Міністрів України:

– терміново розглянути та затвердити Державну цільову економічну программу реформування вугільної промисловості на 2015-2020 роки;

– виконати в повному обсязі Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року, введеного в дію Указом Президента України від 28 травня 2015 року №298/2015;

– відновити діяльність Координаційної Ради з питань врегулювання кризової ситуації у вугільній галузі;

5.3. Вимагати від Міненерговугілля України:

– вжити заходів щодо інвентаризації заборгованості із виплати заробітної плати перед працівниками, яка утворилася станом на 01.01.2015 року і не погашена на теперішній час;

– ініціювати перед Кабінетом Міністрів України внесення в Державний бюджет на 2016рік витрат для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати перед працівниками економічно активних підприємств та тих, що знаходяться в стадії ліквідації та банкрутства, яка залишилася непогашеною станом на 01.01.2015 року;

– здійснити відповідні заходи по збільшенню обсягів видобутку вугілля, а також забезпечити стовідсоткові розрахунки споживачів за вугілля;

– організувати роботу щодо проведення вугледобувними підприємствами інвентаризації вуглеотримувачів, перед якими залишилась непогашенною заборгованість із забезпечення вугіллям на побутові потреби станом на 2015 рік, та, з метою виконання вимоги 9 галузевого колективного трудового спору, вжити заходи щодо її остаточного погашення.

5.4.Вимагати від керівників підприємств галузі всіх форм власності:

– забезпечити першочерговість з виплати заробітної плати працівникам у строки відповідно до законодавства, Галузевої угоди та колективних договорів;

– забезпечити стовідсотковий вивоз вугілля на побутові потреби працівникам підприємств згідно до умов колективних договорів та вжити заходів по погашенню заборгованості перед вуглеотримувачумами за попередні роки.

5.5. Керівництву Укрвуглепрофспілки:

– забезпечити проведення моніторингу виконання вимог Профспілки по галузевому колективному трудовому спору та щомісячне інформування організацій Профспілки про хід його вирішення;

– у разі подальшого невиконання вимог Профспілки, направлених на остаточне вирішення галузевого колективного трудового спору скликати Пленум ЦК профспілки для прийняття рішення щодо подальших дій;

– організувати проведення навчання представників профспілкових організацій всіх рівнів з питань сучасних правових можливостей захисту порушених прав та гарантій працюючих.

5.6. Головам профспілкових організацій всіх рівнів:

– поінформувати трудові колективи про стан виконання галузевого коллективного трудового спору та заходи щодо його остаточного вирішення;

– забезпечити моніторинг погашення заборгованості із заробітної плати працівникам на підприємствах (в структурних підрозділах), де діє профспілкова організація, та при необхідності ініціювати вступ в колективний трудовий спір на виробничому рівні.

6. Підтримати ініціативу СПО об’єднань профспілок щодо підготовки до проведення попереджувальних акцій протесту у вересні – жовтні поточного року по виконанню вимог колективного трудового спору на національному рівні з Кабінетом Міністрів України.

7. Дану постанову направити Прем’єр-міністру України Яценюку А.П., Міністру енергетики та вугільної промисловості України Демчишину В.В., Генеральному директору ДТЕК Тимченко М.В., Голові ради Всеукраїнського галузевого об’єднання організацій роботодавців вугільної промисловості  «Укрвуглероботодавці» Янко С.В. та Голові ФПУ Осовому Г.В.

8. Контроль за виконанням постанови покласти на Президію ЦК профспілки.

 

Перший заступник Голови профспілки

В.М. МАМЧЕНКО