МЕМОРАНДУМ про врегулювання проблемних питань вугільної галузі
08.02.2015 13:04

Даний Меморандум укладений за участю Міністрів Міненерговугілля, Мінфіну, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, НКРЕКП, народних депутатів, Голів Донецкої, Луганської, Волинської та Львівської облдержадміністрацій, представників галузевих профспілкових організацій та ДП «Енергоринок», представників Міненерговугілля.

Метою даного Меморандуму є визначення основних першочергових кроків з врегулювання проблемних питань вугільної галузі та зазначених у Дорученні Прем’єр-міністра України від 28.01.2015 року № 30 заплановано виконати наступні кроки:

По першому питанню. Погашення заборгованості із заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств за грудень 2014 року.

Пропонується здійснити поетапне погашення заборгованості:

етап – 50% до 10.02.2015 року;

II етап – 100% до 20.02.2015 року.

Відповідальні – Міненерговугілля, ДТЕК, ДП «Енергоринок».

По другому питанню. Забезпечення в повному обсязі розрахунків оптового ринку електричної енергії з енергогенеруючими компаніями теплових електростанцій за поставлену електричну енергію з метою проведення ними розрахунків за поставлену вугільну продукцію.

Необхідні наступні кроки:

1. Прийняття НКРЕКП у термін до 05.02.2015 року постанови про зобовязання основних боржників, обласні енергопостачальні компанії, на 100% перерахування коштів в ДП «Енергоринок», який зобовязаний до 16.02.2015 року перерахувати їх кошти на оплату поставленого вугілля.

Відповідальні – НКРЕКП, ДП «Енергоринок».

2. Розробити до 09.02.2015 року механізми, які дозволять забезпечити 100% розрахунки енергопостачальних компаній з ДП «Енергоринок», який розрахується з генеруючими компаніями за поставлену електричну енергію, які в свою чергу здійснять оплату за отриману вугільну продукцію підприємствам постачальникам всіх форм власності.

Відповідальні – НКРЕКП, ДП «Енергоринок».

По третьому питанню. Встановлення оптової ринкової ціни на електроенергію з урахуванням збалансованої вартості вітчизняної вугільної продукції, яка постачається на теплові електростанції.

Встановлення НКРЕКП до 26.02.2015 року оптової ринкової ціни на електроенергію з врахуванням збалансованої ціни на вугілля, видобуте державними вугледобувними підприємствами з мінімізацією впливу цієї моделі на ціну електроенергії для споживачів.

Відповідальні – НКРЕКП.

По четвертому питанню. Максимальне завантаження енергетичних потужностей теплових електростанцій, які працюють на вугіллі «газової групи».

Пропонується два кроки:

1. З 10.02.2015 року максимально завантажити всі виробничі потужності теплових електростанцій всіх форм власності, які працюють на вугіллі «газової групи», з врахуванням наявних запасів вугілля на складі.

Відповідальні – ДП «Енергоринок», ДП НЕК «Укренерго», НКРЕКП.

2. Переведення ТЕС та ТЕЦ, які працюють на вугіллі марки А/Т та природному газі, на використання вугілля «газової групи». Обгрунтування переведення ТЕС на вугілля «газової групи» представити на науково-технічній раді Міненерговугілля до 15.03.2015 року.

Відповідальні – Міненерговугілля.

По пятому питанню. Розроблення програм реформування окремо для кожної шахти державної форми власності в рамках реформування вугільної галузі з урахуванням соціальної складової з подальшим інформуванням працівників таких шахт.

1. Розроблену Програму реформування для кожної шахти вугільної галузі погодити до 15.02.2015 року з галузевими профспілками і трудовими колективами та залучити Мінсоцполітики для розроблення до 01.03.2015 року Програми щодо працевлаштування працівників шахт, які будуть вивільнені у зв’язку з ліквідацією (консервацією) шахт.

Відповідальні – Міненерговугілля, Мінсоцполітики, Галузеві профспілки, Державні вугледобувні підприємства.

2. До 15.02.2015 року розробити та подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект змін до деяких Законів України у частині:

  • Поновлення пільг та удосконалення механізму соціального захисту працівників та пенсіонерів вугільної галузі, з урахуванням вимог галузевих профспілок;
  • Врахування пропозицій Міненерговугілля щодо включення видатків за бюджетними програмами, в тому числі: «Державна підтримка на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції» у сумі 1 340,4 млн. грн. з виплатою щомісячними траншами згідно додатку 1, «Державна підтримка будівництва вугле- та торфодобувних підприємств, технічне переоснащення зазначених підприємств» - 355,0 млн. грн., а також бюджетної програми «Заходи по передачі об’єктів соціальної інфраструктури, які перебувають на балансі вугледобувних підприємств» - 125,9 млн. грн.;
  • Викладення бюджетної програми «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості у частині видатків на підготовку вугледобувних підприємств до ліквідації» в наступній редакції «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості». Також, здійснити перерозподіл видатків між бюджетними програмами, передбачивши на 2015 рік за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості» кошти у сумі 1 483 020,0 тис. грн. (добавити 282 720,0 тис. грн.), а за бюджетною програмою КПКВК 1111020 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проекти ліквідації підприємств вугільної та торфодобувної промисловості і утримання водовідливних комплексів у безпечному режимі на умовах співфінансування (50 відсотків)» - кошти у сумі 70 680,0 тис. грн. (зняти 282 720,0 тис. грн.).

Відповідальні – Мінфін, Мінекономіки, Мінсоцполітики.

По шостому питанню. Здійснення імпорту електроенергії за умови максимального навантаження генеруючих потужностей теплових електростанцій Обєднаної енергетичної системи України.

Імпорт електроенергії застосувати як резервний варіант у зв’язку з дефіцитом потужності в енергосистемі України, пов’язаним з недостатністю вугілля, виведенням з роботи деяких шахт та графіком поточних і аварійних ремонтів.

Відповідальні – Міненерговугілля.

Створити координаційну раду з питань врегулювання кризової ситуації у вугільній промисловості під головуванням віце-прем’єр-міністра України, відповідального за роботу паливно-енергетичного комплексу.

       Відповідальні – Міненерговугілля.