ЗВЕРНЕННЯ президії Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок з приводу реформування системи соціального страхування
22.01.2015 13:00

                                                         Прем’єр-міністру  України

                                                         ЯЦЕНЮКУ А.П.

 

                                                          Голові Верховної Ради України

                                                          ГРОЙСМАНУ В.Б.

 

                                                          Голові Федерації

                                                          профспілок України

                                                          ОСОВОМУ Г.В.

 

ЗВЕРНЕННЯ

президії Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок

з приводу реформування системи соціального страхування

 

Шановний Арсенію Петровичу!

Шановний Володимире Борисовичу!

Шановний Григорію Васильовичу!

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 року №77-VІІІ (далі – Закон), Президія Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок вважає, що положення Закону не дозволять досягти задекларованої мети щодо системного реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування, а головне - погіршать і без того складне становище працюючих - застрахованих осіб.

Так, даним Законом розширені повноваження Міністерства соціальної політики України, з одночасним обмеженням прав правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у якому представлені три сторони соціального діалогу. Цим порушено основоположний принцип, на якому побудована вся система загальнообов’язкового державного соціального страхування – паритетність в управлінні соціальним страхуванням. Крім того, законопроект не було погоджено зі сторонами соціального діалогу, як того вимагають Закон України «Про соціальний діалог в Україні» та Генеральна угода.

Профспілки, як представники застрахованих осіб, категорично не згодні зі зменшенням розміру допомоги з тимчасової втрати працездатності в залежності від страхового стажу, бо це є порушенням вимог статті 22 Конституції України, якою встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян України.

Ми також категорично проти необґрунтованого скорочення видів соціальних послуг та зміни умов їх надання. Не можна погодитись з тим, що не передбачаються такі види послуг, як санаторно-курортне лікування застрахованих осіб та членів їх сімей, оздоровлення дітей в дитячих оздоровчих закладах, утримання санаторіїв-профілакторіїв, дитячих юнацько-спортивних шкіл тощо.

І це в нинішніх умовах зростання захворюваності в Дніпропетровській області серед працюючих, насамперед - через незадовільні умови праці та  екологічний стан. Так, в 2013 році з бюджету обласного відділення Фонду на фінансування витрат по тимчасовій непрацездатності було використано 523,4 млн. грн., що на 5,3 млн. грн. більше, ніж за 2012 рік. Мало місце аналогічне зростання і в 2014 році.

           Тому одним із пріоритетних напрямів діяльності Фонду є санаторно-курортне лікування, ефективність якого підтверджується багатьма науковими дослідженнями та практичним досвідом.

Однак в умовах нинішньої кризової ситуації санаторно-курортні заклади стикаються з багатьма труднощами в своїй діяльності. Значно скоротилися обсяги їхнього фінансування з державного, місцевих бюджетів, а з цього року - ще і коштів Фонду обов’язкового соціального страхування. Так, на перший квартал п.р. обласному відділенню Фонду не виділені кошти на придбання санаторно-курортних путівок, дотування санаторіїв-профілакторіїв підприємств та учбових закладів, підтримку ДЮСШ (передбачене лише фінансування реабілітаційного лікування). Саме занепад системи санаторно-курортного лікування в Україні став одним з головних чинників погіршення показників здоров’я українського населення.

Профспілки регіону стурбовані тим, що зупинення надання соціальних послуг (санаторно-курортного лікування) позбавить права на його отримання понад 1 млн 40 тис. застрахованих осіб Дніпропетровської області і призведе до погіршення ситуації з оздоровлення застрахованих осіб та, в кінцевому результаті, - до подальшої руйнації трудового потенціалу і розвалу існуючої санаторно-курортної системи.

Замість цих послуг Закон передбачає лише оплату лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм відразу після лікування у стаціонарі. Такий механізм пропонує усувати наслідки захворювання, а не запроваджувати профілактичні заходи на його упередження, які є більш ефективними й економічно вигідними.

Ми також проти руйнації системи часткового дотування дитячого оздоровлення. Адже це торкнеться 20 тисяч дітей застрахованих осіб Дніпропетровської області, які - за нормами нового Закону - не будуть мати можливості оздоровитись в 2015-му та наступних роках.

Велике занепокоєння викликає шквал звернень до профспілкових органів робітників і службовців, студентської молоді з приводу припинення часткового фінансування заводських та студентських санаторіїв-профілакторіїв, які надають медичні послуги без відриву від виробництва та навчання.

Запроваджені урядом зниження матеріального забезпечення, скорочення соціальних послуг та економія на цьому страхових коштів неспівставні, на нашу думку, з тією великою соціальною напругою, яка виникла у суспільстві після введення в дію цього Закону.

Президія Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок вважає прийнятий Закон антисоціальним і  вимагає терміново ініціювати внесення до нього змін  щодо відновлення  надання Фондом соціального страхування  України таких видів соціальних послуг, як санаторно-курортне лікування застрахованих осіб та членів їхніх сімей, оздоровлення дітей в дитячих оздоровчих закладах, часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв та дитячих юнацько-спортивних шкіл.

 

За дорученням президії,

 

Голова Дніпропетровського обласного

об’єднання профспілок                                            В.П. Дубіль