ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ПечатьE-mail
22.02.2021 16:36


ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Президії Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок до керівництва держави з нагоди Всесвітнього Дня соціальної справедливості

Президенту України Володимиру Зеленському

Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову

Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю

Україна, як відомо, на конституційному рівні проголосила себе соціальною та правовою державою, де вищою цінністю є особистість та її права. На реалізацію цих базових принципів повинна бути спрямована діяльність всіх інституцій суспільства.

Однак профспілки, як наймасовішу громадську організацію трудящих, не може не турбувати, що в реальному житті держава не створює належних умов для забезпечення гідного життя більшості громадян та соціальної справедливості в країні. Останнім часом прірва між соціальними групами у доступі до економічних, соціальних, освітніх та інших ресурсів катастрофічно зростає. Кілька відсотків найзаможніших громадян зосередили сьогодні у своїх руках більшість національного багатства. Все нагляднішим стає й засилля олігархічних структур, які не мають нічого спільного з інтересами України та її громадян. Всі ці перекоси викликають невдоволення трудящих, всього суспільства.

Цього року в Україні Всесвітній день соціальної справедливості проходитиме на фоні соціально-економічної кризи, спричиненої як внутрішніми факторами, так і пандемією COVID-19, наслідки якої негативно вплинули на здоров’я, зайнятість, доходи населення, стан економіки. В цих умовах роботодавці частіше вдаються до порушень трудових прав працівників: відправляють їх у примусові відпустки без збереження заробітної плати, затримують виплату заробітної плати, проводять необґрунтовані звільнення та скорочення працівників. Додаткову напруженість створюють підвищення цін на енергоресурси та тарифів на комунальні послуги, постійне зростання цін на найнеобхідніше, що призводить до все більшого зубожіння населення. Як вижити людям? Яке їхнє майбутнє?

Через стрімке падіння виробництва та зайнятості, а також вартості праці мільйони українців вимушені шукати кращого життя за кордоном. А хто ж буде піднімати економіку? Хто буде наповнювати бюджети всіх рівнів? 

В Дніпропетровській області кількість громадян, які мали статус безробітного, за 9 місяців 2020 року становила 124 тис. осіб, що на 9,5 тис. осіб більше, ніж за цей же період 2019 року.

Актуальним залишається і питання реформування системи оплати праці. Підвищивши рівень мінімальної заробітної плати, Уряд зробив лише перший крок на шляху встановлення соціальної справедливості, оскільки, як показує аналіз, у 2020 році чисельність працюючих, що отримали заробітну плату в розмірі нижче середньої, по області складає 63 %. А у працівників бюджетної сфери розмір середньомісячної заробітної плати у 2020 році становив в межах від 7479 до 9101 грн. (в середньому по області – 11681 грн.).

До цього додається проблема значної заборгованості з виплати заробітної плати, яка по області станом на 1 січня 2020 року складає 359,3 млн грн.

Поглиблюється й нерівність в оплаті праці керівників, топ-менеджерів та працівників на підприємствах, яку, на думку профспілок, можна усунути шляхом запровадження єдиних підходів та забезпечення міжгалузевої диференціації в оплаті праці.

Профспілки Дніпропетровщини вкотре наголошують, що реформа оплати праці має відбуватися на засадах справедливого розподілу результатів роботи та підвищення рівня оплати праці до європейських стандартів з метою зростання престижності праці українців.

Відстоюючи принципи соціальної справедливості, профспілки закликають керівництво держави вжити невідкладних заходів задля стабілізації соціально-економічної ситуації, підвищення якості життя населення до рівня розвинених країн світу.            

 

За дорученням Президії,

Голова обласного

об’єднання профспілок Віталій Дубіль

20 лютого 2021 р.